Kaloryfery: montaż i wybieranie sprawy podstawowe

Pozostając w tematyce grzejników, tym razemzainteresujemy się podstawami. Od czego należy zacząć, czyli na co zwrócić uwagę kupując kaloryfer do pomieszczenia?

Prawidłowo dobrane grzejniki dają gwarancję podwójnej oszczędności. Pierwszej, przy zakupie, ponieważ na ogół zdarza się, że jest możliwe wybrać mniejszy, a co za tym idzie mniej kosztowny grzejnik. Następna oszczędność wynika z bardziej skutecznej pracyautomatyki przeznaczonej doregulacji temperatury ? czym mniejsza pojemnośćukładu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w instalacji, czyli niższabezwładność. Zawsze zasadne jestwięc wybierać optymalnie ? możliwie najmniejszykaloryfer. To zadecyduje o tym, że nasz dom będzie ogrzany, a rachunki mniejsze.

Najważniejszą sprawą przywyborze grzejnika jestcharakterystyka zapotrzebowania na mocgrzejną pomieszczenia. Zapotrzebowanie tojest uzależnione od wieluwarunków, m. in. : rodzajubudowli, zamontowanejwarstwy izolacyjnej, rodzaju okieni wentylacji. Wzięcie pod uwagę wszystkich umożliwi naszczegółowe dobranie grzejnika domiejsca, w którym powinienfunkcjonować. Obecnie dostępne sąrównież aplikacje, które na podstawie szczegółów odnośnie instalacjikalkulują i dopasowująkaloryfery.

Egzemplifikacja:

Pokój o powierzchni 16m2 wbudowli po remoncie izolacji ma zapotrzebowanie na moc około 70 W/m. Dokonującprostych kalkulacji okazuje się, że szukany kaloryfermusi mieć moc zbliżoną do 700-1100W.

W tym momencie trzebazdecydować się na konkretny modelgrzejnika i dopasować wymiarami dopokoju, gdzie będzieumieszczony.