Odnawialne źródła energii jako trzon domowych układów grzewczych

OZE to takie, jakich pożytkowanie nie wiąże się z ich długim niedoborem, ponieważ odnawiają się w stosunkowo szybkim tempie. To bogactwa przyrody, jakie mimo stałego wykorzystywania powstają

\tworzą się od nowa, bo cykle ich tworzenia trwają krótko i nieustannie istnieją warunki, aby miały miejsce one w przyrodzie.

Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy m.in.: radiację słoneczną, wiatr, opady, pływy i fale morskie, energię ziemi i biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym z grupy OZE. jeszcze niedawno eksploatacja energii słońca było niezbyt korzystne finansowo, ponieważ wartość budowy tej instalacji był znaczny. Za sprawą upowszechnienia układu dofinansowania korzystanie z energii promieniowania słonecznego jest z dnia na dzień popularniejsze. Instalacje grzewcze oparte są o panele solarne wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej i fotowoltaniczne pożytkujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Nowoczesne instalacje wykorzytujące OZE mają możliwość korzystać nie jedynie z maksymalnego nasłonecznienia, lecz także z energii promieni rozproszonych. Dzięki temu panele fotowoltaniczne produkują energię słoneczną nawet w pochmurne dni i podczas deszczu. Ma to wpływ na znaczną zyskowność instalacji.

Na polskim rynku coraz większą popularność zyskują także elektrownie wiatrowe oraz pompy ciepła. Polska ma bardzo dobre warunki do korzystania z siły wiatru oraz wód geotermalnych. Energia wiatru przy pomocy turbin wiatrowych przekształcana jest w energię elektryczną i pożytkowana do zasilania budynków. Ciepło ziemi można wykorzystywać do produkcji energii użytkowej, czyli prądu i ciepła.

W przypadku układów grzewczych domowych do ogrzewania oddzielnego budynku można spożytkować energię geotermalną z pomocą pomp ciepła. Mogą być one zastosowane do układów klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.