Niedrogie piece dwupłaszczowe – ostatnia okazja

We wrześniu 2015 roku wkroczyły w obieg nowe rozporządzenia, jakie wprowadziły dla producentów obostrzenia w zakresie wprowadzenia do obrotu kotłów zasilanych gazem o efektywności poniżej 86 procent. Konsekwencją takiej sytuacji jest ograniczenie oferty w zasadzie tylko do kotłów z funkcją kondensacji dla najnowszych instalacji C.O.. Do września 2018 warunkowo mają możliwość produkcji na potrzeby Unii europejskiej kotły z otwartą komorą dwufunkcyjne, jakie w polskich warunkach są fundamentem przy wymianie kotła dwuobiegowego w domu np:

– Kocioł zasilany gazem dwuobiegowy Beretta Quadra II 8-24kW

– Piec gazowy dwuobiegowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec zasilany gazem dwupłaszczowy Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Piec gazowy dwufunkcyjny Ariston Clas Evo 10-24kW

Również tylko i wyłącznie do września 2018 na wymogi Unii Europejskiej będą robione niedrogie piece z funkcją kondensacji o najwyższej emisji tlenków azotu, które są opcją dla kotłów z komorą zamkniętą, takie jak np.:

– Kocioł zasilany gazem dwufunkcyjny Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Piece gazowe tego rodzaju prawdopodobnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w obrocie do wyczerpania stoków i będą mogły być montowane. Wyznacznikiem jest tu zapis o „wprowadzeniu towaru do sprzedaży”. Jeśli towar jest w obrocie (na magazynie sprzedawcy, sklepu) przed wytyczoną datą, to może być legalnie sprzedany i zainstalowany. Co w sytuacji, kiedy zakończy się rezerwa magazynowa? W sprzedaży zostają podstawowe piece kondensacyjne spełniające zaostrzone wymagania do sprawności oraz emisji związków azotowych.Osoby wymieniające stary piec dwuobiegowy, będą musiały wyłożyć większe pieniądze na zakup kotła kondensacyjnego, a także przeróbki układu szachtowego.