Regulator Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Programatory Danfoss Icon to najnowsze urządzenia dopisane do katalogu w 2017 roku dedykowane do ogrzewania podłogowego. Oferta Danfoss Icon bazuje na dwóch typach. Podstawowy typ, gdzie ustawiamy temperaturę i wybieramy rodzaj ogrzewania podłogowego uzależniony od pasywności cieplnej, jest łatwy w obsłudze. Kolejne urządzenie posiada dodatkowo programator tygodniowy i złącze na opcjonalny czujnik podłogowy. Daje to możliwość automatycznego zmieniania temperatur na noc i gdy jesteśmy poza domem w/g jednego z dostępnych cykli tygodniowych. Z uwagi na to mamy możliwość zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ekstra sensor temperatury podłogi powinno się zastosować, gdy:

– temperatura podłogi powinna być na stałym poziomie,

– stosujemy zasilanie układu podłogowego z pieca wysokotemperaturowego (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, by nie przegrzać podłogi szczególnie, kiedy jest drewniana.

Sterowanie PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda sterowania układem grzewczym o wysokiej bezwładności cieplnej. Do tych układów grzewczych należą:

– wodne ogrzewanie podłogowe

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– podłogówka wodna w starszych instalacjach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego regulatora, który załącza się i wyłącza jedynie dla ustawionej temperatury, termostat PWM funkcjonuje w inny sposób. Wybiera „okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia układu grzejnego tak, by utrzymać temperaturę najbliżej ustawionej temperatury i dogrzewa: krótkimi impulsami nawet, kiedy temperatura docelowa została osiągnięta. Dzięki temu szybciej reaguje na zmiany temperatury, co skutkuje wyższą ekonomiką funkcjonowania. Termostaty Danfoss Icon mogą sterować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Ze względu na dobrą cenę można pokusić się o dostosowanie ich do ogrzewania elektrycznego. Wystarczy dołożyć mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o obciążeniu 16 amperów. Koszt takiego przekaźnika to ok. 16-20 zł. Zabieg taki polecamy osobom z orientacją elektrotechniczną.