Elektryczna podłogówka – przewody grzewcze VC i VCD.

Ogrzewanie podłogowe to system ogrzewania, jaki jest najzdrowszym dla użytkowników oraz zapewnia równy rozkład temperatury w pomieszczeniach.
Ogrzewanie podłogowe na prąd spełniające rolę głównego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło energii cieplnej we wnętrzu jest montowane w wylewce. Ten rodzaj ogrzewania można wykonać, gdy pokoje są w trakcie budowy i posadzki nie są jeszcze zrobione.
Do wykonania ogrzewania w wylewce używane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to pojedynczy przewód grzewczy zarobiony z obu stron kablem zimnym. VCD to podwójny przewód zakończony z jednej strony kablem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wskazane kable poza budową odróżniają się mocą jednostkową, to znaczy ilością watów, która przypada na każdy metr kabla grzewczego. Decydując się na kabel grzewczy musimy uwzględnić rodzaj pokoju oraz rodzaj nawierzchni podłogowej, jak i najmniejsze dopuszczalne przerwy, jakie powstaną pomiędzy nitkami kabla w trakcie ich układania. Maksymalne przerwy nie powinny przekraczać 20 cm, by nie powstały miejsca zimne.
Instalacja kabli polega na rozłożeniu ich na powierzchni podłogi według projektu wraz z czujnikiem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podpięcie kabli VC oraz VCD do instalacji elektrycznej należy wykonać z pomocą regulatora temperatury. Wybór najlepszego punktu instalacji puszki z sterownikiem jest kluczowe ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Kable grzewcze trzeba rozłożyć tak, aby kabel zasilający o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i połączyć z regulatorem.