Ogrzewanie podłogowe jako najlepszy układ grzejny

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie grzewcze, dzięki któremu zwiększymy komfort i znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania domu lub mieszkania. Testy wykazały, że ten rodzaj ogrzewania to najbardziej komfortowy dla człowieka system ogrzewania mający wzgląd na naturalny rozkład ciepłoty ciała. Przy grzaniu niskotemperaturowym, czyli podłogówką, grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, co ustanawia idealny klimat. Cieplej jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Z uwagi na to w pomieszczeniu może być o 2°C zimniej niż w pokojach z klasycznymi kaloryferami, a mieszkańcy nie będą tego odczuwać. Jest to układ szczególnie zalecany dla osób chorych na alergię, ponieważ w pomieszczeniach z grzaniem podłogowym nie ma spalania i unoszenia się cząsteczek kurzu, a także efektu przesuszonego powietrza jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego.
Wydajność ogrzewania zależy w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja termiczna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną i podnoszą opłacalność korzystania z systemu grzejnego. Podłogówka wymaga posadzki, która nie wytwarza znacznego oporu cieplnego, np. płytki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać również rolę dodatkowego systemu grzewczego, czyli dawać tzw. ?zjawisko ciepłej podłogi?.