Poradnik ? Układanie mat elektrycznych pod kafelkami.

Maty elektryczne MG i MD wytwórcy Elektra dostosowane są do docieplania pomieszczeń, w których wykończeniem podłogi jest terakota lub marmur. Można je również montować je na posadzkach betonowych, wylewkach samopoziomujących jak i na zamontowanych już kafelkach lub na płytach wiórowych mało podatnych na zawilgocenia. Maty mogą zagwarantować efekt tak zwanej ?ciepłej podłogi? albo stanowić elementarny układ grzewczy.Produkowane są w zestawach o szerokości 50cm i długości od 2 do 24 m, co daje od 1m2 do 12m2 powierzchni. Zakończone przewodem zasilającym o długości 4m. Maty MG mają grubość 3mm i zakończone są z dwóch stron kablem podłączeniowym. Są trudniejsze do ułożenia, ponieważ dwa kable podłączeniowe trzeba doprowadzić do puszki instalatorskiej. Z uwagi na małą grubość instaluje się je tam gdzie nie ma możliwości podnieść wysokości podłogi.Natomiast mata MD ma 3,9 mm grubości i zasilana jest z jednej strony kablem zasilającym 4m. Wersje MD wytwarzane są o długości nawet 1m co daje zaledwie 0,5m2 powierzchni. Maty MG jak i MD produkowane są o mocach 100W/m2 i 160W/m2 z czego te większej mocy mogą być montowanejedynie pod posadzkami ceramicznymi bądź kamiennymi. Płaszczyzna siatki zaopatrzona jest w warstwę o właściwościach przylepnych co zapobiega przesuwaniu się maty podczas układania.

Po wykonaniu doboru rodzaju maty obliczamy jej rozmiar. Nie zapominajmy, że nie instalujemy maty w miejscach projektowanej stałej zabudowy pomieszczenia na przykład szafy, prysznic, pralka itp.
Maty wolno kształtować poprzez przecinanie siatki na jakiej się znajduje i obracaniu jej w odpowiednim kierunku.Należy przy tym zadbać o szczególną ostrożność by nie naruszyć kabla grzejnego. W obszarach gdzie nie można ułożyć maty, możemy przewód pozbawić siatki lub przyciąć siatkę na wąskie paski. Przy przewodzie pozbawionym siatki trzeba pamiętać, aby zachować odległość między kablami. Maty montujemy bezpośrednio na posadce lub na istniejących już płytkach. Rozpoczynamy montowanie od punktu przyłączenia elektrycznego. Trzeba podkuć posadzkę tak by zmieściła się rurka z czujnikiem temperatury i kabel podłączeniowy. Trzeba dbać o to by rurka z sensorem nie dotykała się z przewodem grzejącym. Umieszczamy czujnik ciepła. Odłączamy etykietę elektryczną przytwierdzoną do maty, dołączamy do gwarancji. Układamy matę.Jeśli jest potrzeba zainstalowania kilku sztuk mat w pomieszczeniu, wiążemy kable zasilające do przyłącza. Po podpięciu wypełniamy podkucie masą klejową lub wylewką. Na tak zamontowaną matę da się nałożyć posadzkę samopoziomującą o grubości 2-3 mm lub nałożyć klej i układać ceramikę.Końcowy etap to instalacja regulatora. Jeżeli maty pełnią elementarne źródło ogrzewania to należy zamontować regulator z czujnikiem temperatury powietrza i posadzki. Jeśli mata ma spełniać tylko funkcję tzw.?ciepłej podłogi?, regulator może posiadać wyłącznie sensor podłogowy.